ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
5,6804
EURO
6,3745
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 15 / 28 °C
Antalya 21 / 32 °C
İstanbul 21 / 29 °C
İzmir 21 / 34 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan adayı Yetişkin ile söyleşi

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Belediye Başkan Adayı Ruken Yetişkin ile Yüksekova sorunlarını konuştuk.
31 Ocak 2014 / 17:07
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi Belediye Başkan Adayı Ruken Yetişkin ile Yüksekova sorunlarını konuştuk. 

 

Geçen dönemde belediye başkanıydınız, kent yönetimi açısından geçen dönemki performansınızı siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

Geçen dönem Yüksekova’ya geldiğim de gevere biraz yabancıydım ama ben Kürdistanın bir çok bölgesini gezmişim, görmüşüm biliyorum Kürtlerin adetlerini bilirim, huyunu bilirim. Yıllardır İstanbul’da yaşamışım farklı bir kentte yaşamışım gevere gelmişim gever biraz yapancı onun için ilk aylarda biraz zorlandım tanınıncaya kadar hem çevreyi tanıyorsun hem geverin köylerini mahallelerini tanıyorsun hem değişik insanları tanıyorsun haliyle biraz zorlama oluyor.

 

Bunu da belirtmek istiyorum yönetim açısında işte o zamanda bir sıkıntı yaşadık çünkü ben personelleri tanımıyorum, personel beni tanımıyor arkadaşlarım yoldaşlarım olmasına rağmen 2-3 aylık bir seçim çalışmamız olmuş onun dışında encümen arkadaşlarla fazla samimiyetimiz olmamış haliyle birkaç ayımız öyle geçti.

 

Yapmak istediğiniz ve yarım kalan dediğiniz projeleriniz nelerdi?

 

AŞİRETÇİLİĞİN AĞIR YÜRÜDÜĞÜ BİR YERDİR

Ben gevere geldiğim zaman benim ailem dahi orası feodal bir yapıdır aşiretçiliğin biraz ağır sürdüğü bir yerdir senin şahsında kaybedersek bizim için doğru olmaz bir tepki de aldım kendi ailemden ama yola çıkıyorsun yola çıktığın zaman yolda

 engebeler vardır.  Taşı vardır, dikeni vardır, çukuru vardır, inişleri ve çıkışları vardır ama yürüyorsun karar vermişisin ve yola çıkmışsın yürüyeceksin açıkçası ben buraya geldiğim zaman halktan bir sahiplenme halktan bir kabullenme gördüm biraz zorlama oluyor yeni bir sistem ya kadınsın kadın olarak buraya dışarıdan gelmişsin buradan belediye başkanı olacaksın burada halkla iç içe olacaksın halkla birlikte olacaksın haliyle halk seni tanıyana kadar biraz sıkıntı oluyor. Olması da normaldir ve doğaldır. Ama ben öyle ciddi bir sıkıntı halktan yaşamadım.

 

HALK BENİ KABUL ETTİ

Ben halktan yana bir sıkıntı yaşamadım halk beni kabul etti. Ve hatta benim bir bucuk yıllık çalışmalarımda halk bana çok destek verdi. Burada hangi çalışmaya el atsan halk buna destek veriyor. O yönlü bir sıkıntım olmadı. Açıkçası biz buraya geldiğimiz zaman yönetimden doğru daha disiplinli, daha düzenli bir çalışmayı hedef ettik. Ve biz bir buçuk yıl içinde hemen hemen hedefimize ulaşabildik diyebilirim. Belediyenin çalışmalarını oturtmuşuz her işçi, her amir kendi görevini arık biliyor bir amir diğer amirin işine karışmıyor veyahut amirlere göndereceğimiz sorunlar varsa eğer bize geldiği zaman amirlere gönderiyoruz biz diyoruz ki bu sorunlar amirleri ilgilendirir amirler çözümü yapılır. Belediyenin işleyişini hemen hemen oturtturabildik.

 

Yeni dönem projelerinizle ilgili ne tür fikirleriniz var?

 

Hizmet bizim işimiz görevimizi yapmak zorundayız gever de hizmet konusunda çok büyük sıkıntılar var 21. Yüzyıldayız daha gever de alt yapı yok yani bu kadar üst boyutta sıkıntılar var onun haricinde sosyal açıdan neler yapabilir hani bir çalışma yürütebiliriz düşündük bizim paradigmamız öz yönetim kendi kendini yönetmek bizim paradigmamız bu paradigma adı altında bizler ne yapalım nasıl bir çalışma yapalım halkla birlikte nasıl bütünleşelim öyle bir hedef önümüze aldık. 

Biz o zaman mahallerden doğru toplantılar aldık esnaflarla toplantılar aldık sivil toplum örgütleriyle toplantılar aldık halk bizden ne istiyor halkla biz ne yapmalıyız şimdi halka ne yapabiliriz halk bize ne verebilir. Kendi kendimizi yönetmek  diyoruz eğer öz yönetimse o zaman halkla beraber yürüteceksin biz 5 yıllık performansımızı projemizi içişler bakanlığına da göndermek zorundayız halkla yaptığımız çalıştaylar aldığımız öneriler doğrultusunda biz 5 yıllık projemizi hazırladık içişler bakanlığına da gönderdik.

Burada neyi hedefledik hem halkı içine katmak halkı bilinçlendirmek halkla birlikte hareket etmek hakla birlikte çalışmak kendi kendimizi yönetmeyi hedef ettik ve yürütmektir.  5 yıl olmamıza rağmen malesef bir bucuk yıl sonra ben tutuklandım tutuklanınca bir arkadaş yerime seçildi o arkadaş 5 ay başkanlık yaptı onun yerine başka biri seçilince 5 yıl içinde 3 tane başkan değişince benim sistemim oturulması farklı olur diğer arkadaş farklı bir sistem oturtur  böyle olunca da hatta öbür arkadaş tanıncaya kadar zaman geçiyor ve haliyle bu 5 yılımız biraz heba oldu diye düşünüyorum.  Çok çalışmalar oldu çok hizmetler oldu ama bizim yapmak istediğimizi hedeflemek istediğimiz yarıda kaldı. Kadın olarak buraya geldik hani bizim öncelikli hedef kadın örgütlülüğü kadın özgürlüğü de biz bunu hedefliyorduk.

KENDİMİZİ NASIL YÖNETECEĞİZ
Bunun doğrultusunda neler yapabiliriz işte kadına mesleki eğitimler kadını bilinçlendirmek için eğitimler kadınla birlikte kadın meclisleri kurup kent konseyi bünyesinde yerel yönetim 21 var nufüsü 50 bin üzerinde her yerde bu var bizim nüfusumuz 50 binden fazla olduğu için buna uyuyor bunun içinde kurslar açtık bir kere 150 kadın bir kere de 30 kadına eğitim verildi dikiş nakış, kilim tabi bunun devamlılığını hedeflemiştik dikilen dikiş, yapılan nakış, yapılan kilimlerin pazarı olmalı, pazarlı olmalı ki onlar o pazarda satmalı ve tekrar o atölyeye geri dönmeli ve kadınlar onu devamlı hale getirilmeli hem eğitim boyutuyla kadın mesleki eğitim alacak uzmanlaşacak kilimi uzamanca yapılacak, kadın evde oturup yemek yapmayacak, bir boyutu bu. Diğer boyutu kendimizi nasıl yöneteceğiz, sen yönetime girmeden olmuyor yönetime girmek zorundasın ve biz niye kadın kooperatifimizi kent konseyi bünyesinde kooperatifimizi kurduk. 

Ve biz Türkiye’de belediyelerde 16.kooperatiftik kadın kooperatifi olarak birinciydik. İlk defa kent konseyi bünyesinde ilk defa kent konseyi biz kadın kooperatifi kurmuşuz hem tarım üzerine, hem hayvancılık üzerine hemde bunu pazara çevirmek üzerine kooperatifimizi kurmuşuz. Bizim bir projemiz kabul edildi ama yer alamadığımız için o projemiz geri gitti. Tekrar bu yıl yeni bir proje kazandık bazı şeylerden geç kalıyorsun ve bütçemiz yok bu kooperatif için şimdi bütçesi olmadığı için bütçesizde olmuyor bu işler bir kısım para yatırıyorsun ki projenin alabilmesi için onu bulamadık. Tarım üzerine projelerimiz var Yüksekova’da kocaman ova var o ovayı tarıma açmayı düşünüyoruz ovanın bir kısmı imara açıldı imara biz açmadık aslında bundan yıllar önce 3 tane büyük kamp kuruldu, o kamplarda imara açılmış bizim buna müdahale şansımız olmuyor Yüksekova’da 3 tane büyük kamp yapmışlar her bir kampta 3 tane büyük köy olmuş yerleşmiş oturmuş o kampları kaldıramıyorsun burada yüzlerce insan yaşıyor onları nereye götüreceksin ne yapacaksın haliyle kamplara doğru duvar yerleşme geçmiş imarı yok, yolu yok, alt yapısı yok, elektrik, suyu yok böyle bir yapılanma olmuş bunu önlemek için yapacaksın mecburen imarı oraya doğru uzatmak zorunda kaldık o kadar çarpık bir kent olmasın gever çok çarpık bir kenttir.

 

İlçeyi yönetme konseptiniz nedir? (yönetim anlayışınız açısından)

 

Yapmak istediğim şeylerden en başta halkı teşvik edip gever ovasını tarıma açmak, gever ovası her kesin taposu var,  yeri var sen kalkıp halkın tarlasını ekmezsin ama halkı teşvik edebilirsin yapılan araştırmalara göre gever ovasında biz bir örün alırız iki örün alamazsın Karadeniz gibi, Akdeniz gibi iki örün alamazsın. Bir alabilir örneğin patates alabiliriz, buğday olabilir buğdayın yanında değirmeni de yaparsın, unu yaparsın, bulgur yaparsın kendi bölgene dağıtırsın işte öz yönetim budur. Hep gözümüz dışarı da kalıyor hadi birileri bize bir şey yapsa, kim yapacak biz yapacağız benim projelerimden biri buydu. Kadın özgürlüğü diyoruz üretime geçmeden kadın özgürlüğü olmaz üretime geçmek zorunda bir ayağı budur eğitimdir, üretimdir en önemli iki ayağıdır. Projelerimden biri her mahallerde çalıştay yapmak paneller şeklinde olabilir, seminer şeklinde olabilir, sohbetler şeklinde olabilir, kadını bilinçlendirmek, sağlık açısında bilinçlendirmek, kadın hakkı nedir,  kadın neyi ister, kadın hukuku nedir, o şekilde bilinçlendirmek. Örnek vereyim kadının üzerine kuma geliyor kadın itiraz edemiyor sanıyor ki doğaldır gelebilir ama bunu kabul etmemek itiraz etmek bunun hakkıdır. Kadına büyük bir hakarettir ona büyük bir haksızlıktır ve kadın onun farkında değil. Bu şekilde kadını bilinçlendirmektir.

 

Yeni dönemde ilçemizde eskisinden farklı projelerinizde kullanacağınız yeni olanaklar var mıdır? (süreçle bağlantılı değişen bir durum var mıdır?)

 

DÜNYADA KADIN KOTASINI YÜZDE 50 BİZ YAPTIK

Eş başkanlığı bizim genel başkanlığımızdan doğru geldi. Önce bizim genel merkezimizde eş başkanlığı kurdu ve oturttu kabul gördü yani bu gün Selahattin Demirtaş ne kadar başkansa o kadarda Gülten Kışanak başkandır.  Tabi bunu il ilçelere ve beldelere kadar indirdik ilde eş başkanlık sistemi var. İlçelerde, beldelerde eş başkanlık sistemi var bunu kurumlarımıza yaydık temsiliyet iki kişi bir kişi değil en önemlisi eril zihniyetini yıkmaktır.  Bin yıllardır ülkeler diyeyim sadece Türkiye değil, Kürdistan değil eril zihniyetle yürütülmüş bunu yıkmaktır eşitliği sağlamaktır.  Biz birliktelik diyoruz, birliktelik yürüyoruz birlikte bazı şeyleri başarmaktır bir boyutuyla demokrasi diyoruz ve demokrasiyi savunuyoruz ve ısrarla biz demokrasiyi bu ülkeye yalnızca Kürdistana değil Türkiye’ye getireceğiz diyorsak bazı şeylerinde değişmesi ve oturması gerekir.  Eş başkanlık siteminde eril zihniyeti yıkmak, feodal anlayışın önüne geçmek, paylaşımı sağlamak BDP tüzük belgesinde başkanlık kurulu var bir de iki belediye başkan yardımcıları var onlarda kurulun içindeler alınan bütün kararlara dahildir nufüsa göre dağılımı yapılır. Birlikte kararlar alınır ve o doğrultuda da çalışılır eş başkanlık sisteminde bunu hedefliyoruz.  Hani bazı sitemlerin oturması içinde zaman istiyor, fedakarlık istiyor çünkü yeni bir sistem, yeni bir proje ve dünyanın hiçbir yerinde yok. Biz bunu yapıyoruz işte biz bununla Ortadoğu’ya Türkiye’ye örnek olacağız

Avrupa’ya örnek olacağız. Dünyanın hiçbir yerinde kadın kotası yüzde 50 değil, dünyanın en büyük kadın kotasında bile yüzde 50 değil ve biz yüzde 50yi başardık .

 

Yüksekova halkı da siyasi düzey olarak bir yere kadar gelmiş. Yüksekova halkı nasıl ben buraya geldim kadınsın demedi beni kucakladı, beni sahiplendi, beni kabul etti. Eş başkanlık sistemi açısından da açıkçası şimdiye kadar hiçbir olumsuz tepki görmedim.  6 aydır belediyede eş başkanlık görevimi yapıyorum personel boyutuyla bir sıkıntı yaşamadım, halk boyutu ile bir sıkıntı yaşamadım. Arkadaşımızla birlikte kararlar verdik. Halkın içine giderken de ikimizde belediye başkanı olarak gittik ve halk buraya geldiği zamanda önce Ercan arkadaşı ziyaret ederler ondan sonra gelir beni ziyaret eder öyle giderler.

 

Kendimizi yönetelim dediğimizde zamanla bunun altını dolduruyoruz bizim belediyede ve sivil tolum örgütünde olduğu kent konseyi var, yerel gündem 21 adı altında kent konseyimiz var bunun için sivil toplum örgütleri de var, kaymakamda var, belediye başkanı onun doğal başkanıdır,  bu konseyin doğal başkanıdır yerel yönetim 21 de biz bunu büyüteceğiz biz böyle bir çalışma yaptık kadın meclisini ve gençlik meclisini kurduk. Gençlik meclisimiz bir turnuvaya bile çıktı. Kadın meclisimizin dernek çalışmaları oldu, kooperatif ve atölye çalışmaları oldu ama biraz sığır kaldık. Biz kent konseyi genişlettik kadın meclisi. Gençlik meclisi. Çocuk meclisi ve bunların akabinde mahalle meclislerini ve kent konseyi meclisini tüm sivil toplum örgütleri yani temsil düzeyinde değil  karar düzeyinde çalışma düzeyinde sivil toplum örgütleri ile birlikte bir çalışmayı hedef alıyor açıkçası bu bizim paradigmamızda da var kendini yönetmek.

 

Sizce ilçemizin kapasitesini göz önünde bulundurduğunuzda ulaşabileceği en ileri seviye nedir? (mesela dünyada örnek olarak sunulan ilçeler mevcut. Bunlara kıyasla bizim ilçemizin durumu nedir?)

 
GEVER ÇOK ÇARPIK BİR KENT

Geverin problemleri çok fazla çarpık bir kent ben geveri ilk gördüğüm zaman İzmir’de Gültepe diye bir mahalle var o mahalleye benzettim.  Kentsel dünüşümünde değişim farklılaştı ama yeri ilk gördüğümde oraya benzetmiştim. Gevere yeni geldiğimde bir gün kaniheyder mahallesine gittik şoför arkadaş diyor ki başkanım buradan döneceğiz çarşıya gideceğiz öyle buraya geleceğiz nasıl olur dedim yolu yok dedi.  Ve biz öbür gün greyderimizi aldık vatandaşın kapısının önünde durduk vatandaş dedi başkanım ne yapacaksınız yol açacağız, nasıl olur dedi imarda yol olarak görünüyor tabi bir yıl çalıştım çalışmalarımda eşitliği öne aldım ve kimse itiraz etmeden destek verdiler.  Gever de alt yapı projesini 3 yılda bitirdik ben başlattım bir buçuk yıl üzerinde ben durdum ceza evine gittikten sonra arkadaşlar bir buçuk yıl sonra geverin alt- yapı projesini bitirdiler. Projemiz bitti bir aşama kaldı projenin bitmesine Avrupa destekli kabul gördü yüzde 95 hibe ile Yüksekova’nın alt- yapı yapılacak yüzde 5’ini belediye izin verilecek kapsamlı bir alt yapı  bizim böyle bir şansımızda var Geverin 300 bin nufüslü kapsamlı bir alt-yapı yapılacak ihaleye verilmiş büyük bir firma almış firma geldiği zaman beni beklemez ben firmaya diyemem bekle 2014 de başlayıp 2017 de bitirmeyi düşünüyor ama ben buna ihtimal vermiyorum 2017 de bitirilmesine aynı zamanda gever de su sıkıntısı var biz halen kuyularda su çekip halka veriyoruz böyle bir çalışmamız olmuştur burada Dilimli barajı yapılıyor ve dilimli barajı 2015 te hayata geçirilecek. biz DSİ’ye böyle bir talepte bulunduk dilimli barajının yüzde 50’nin içme suyu olarak gevere verelim tabi üzerine  büyük bir arıtma bırakılarak halka verelim DSİ kabul etti. Onun projesi de hazırlandı. Barajın yüzde 50 si arıtılıp depolara gidecek depolarda da mahallelere verilecek eşit bir şekilde 24 saat verilecek evlerdeki depoları kaldıracağız ve çeşmelerde su akacak arıtılacağı içinde biz duyasıya suyumuzu içeceğiz gever için böyle bir şans var. Bazen böyle düşünüyorum galiba bizim bu beş senemiz işaat olarak geçecek alt- yapı, su burada biz halktan fedakarlık isteyeceğiz. Tabi her taraf çamur olacak, toz olacak her taraf kazılacak gerçi şuana kadar gever halkı hep fedakarlık gösterdi biz bunu önemsemesek bile bizden sonraki çocuklarımız bunu görecekler tertemiz bir gever de dolaşacak.

 

5 yıllık hedefimiz bu olacak bizden sonraki arkadaşımız kim gelecekse  bunu devam ettirir bitirir ama ben özellikle üstüne basa basa söylüyorum halkın desteği halkla birlikte olmazsa biz tek başımıza başaramayız.

 

Ruken Yetişkin birey olarak değil bir parti çalışanı olarak parti adına şanslıdır. Bizim partimizin özgürlükleri esas aldığı için kadın özgürlüğünü esas aldı dünyada bir örnek oldu. Kadın başaramaz, yapamaz, beceremez hepsini boşa çıkardı.  Kadın başarabilir, yapabilir bunu da herkes gördü.  Ben gever de şanslıyım dememin sebebi halkın beni kabul etmesi ve bağrına basması her zaman bu duayı yapmışım allah beni bu halka karşı mahçup etmesin…

 

Şunu belirteyim biz buradan bir bütünlük istiyoruz biz başka partileri kendi memleketimizde istemiyoruz bir bütünlük istiyoruz Xırvateyi, Esendereyi ve geveri istiyoruz.

 

DEMOKRATİK BİR YARIŞ İSTİYORUM 

Demokratik bir yarış istiyorum. Bana göre öbür partilerin aday gösterilmesi olumlu bir şey gösterilmeseydi üzülürdüm çünkü biz demokrasiyi savunuyoruz demokrasi adı altında büyük bir yarış yapıyoruz ama buradan kazanacaklarını sanmıyorum biz burada iddialıyız gever iddialıyız kadın olarak iddialıyız.

 

 
ÇOK OKUNANLAR