ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
5,6626
EURO
6,5275
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 6 / 18 °C
Antalya 16 / 25 °C
İstanbul 14 / 19 °C
İzmir 12 / 23 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Kaşıkçı, Aspir Yağı Fabrikasını İnceledi

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, ilçede üretime başlayan aspir yağı fabrikasında incelemelerde bulundu.
06 Aralık 2017 / 08:57

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı ve İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Kurdoğlu Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay'ı ziyaret etti.

Ardından Ziraat Odası Başkanlığınca yapılan aspir fabrikasında geçen Kaşıkçı çalışmalar hakkında Onay'dan bilgi aldı.

Kaşıkçı, Ziraat Odası Başkanlığınca ilçede aspir ekiminin yapıldığını ve kurulan fabrikada da yağ elde edildiğini söyledi.

Aspirin bundan sonraki süreçte çiftçiler için alternatif ve geliri daha yüksek bir ürün olacağını belirten Kaşıkçı, "Bu bölgede hiçbir şekilde tarım ilacı kullanılmamaktadır. Bu organik fırsatı, organik ürünlerin yetişme bölgesini de iyi değerlendirmemiz lazım. Önümüzdeki yıllarda bu daha da artacak ve artık aspir yağı ile anılan bir Yüksekova olacak. Yüksekova'nın ilk defa pazarlanabilir bir ürünü de oldu. Bu anlamda ziraat odasına, çiftçilere ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Onay da ilçedeki ovanın 420 bin dönüm olduğunu belirtti.

"Burası daha çok insanın yaşayabileceği, 37 Avrupa ülkesinden fazla endemik bitkiye sahip olan bir memleket. Yüksekova bugüne kadar gübre ve kimyasal görmedi. Bu ülkemizin elinde büyük bir fırsattır. Organik çalışmalarımız ilerleyecek. Bir yıl önce yaptığımız demonstrasyon çalışması neticesinde aspir ektik. 2 bin dönüm kadar aspir ektik. Tahminimce 150 tonun üzerinde bitki elde ettik. Bu bitkinin boşa giden hiçbir tarafı yok. Fabrikasını kurduk. Memlekete hayırlı olsun." Dedi.

26148

26149

26150

26151

26152

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR