ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
5,6804
EURO
6,3745
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 15 / 28 °C
Antalya 21 / 32 °C
İstanbul 21 / 29 °C
İzmir 21 / 34 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkan Vekili Kendüzler'den Çalışmalar ile ilgili açıklama

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye başkan vekili Ramazan Kendüzler, yapımı devam eden ve tamamlanan çalışmalar ile ilgili basın mensuplarına bilgi verdi.
07 Şubat 2019 / 08:20

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ramazan Kendüzler İlçede görev yapan ulusal ve yerel gazetecilerle bir araya gelerek yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Vatandaşlara bilgi aktarma amacıyla bir araya geldiklerini belirten Başkan Vekili Kendüzler, "Öncelikle Yüksekova'da son iki yılda özellikle neler değişti, değişim nerden nereye oldu. Onu ifade etmek lazım. Değerli Yüksekovalılar, ilçemizin nüfusu son verilere göre, 119 bin 760 bunun 69 bin 602'si şehir merkezinde yaşıyor. 43 Bin 42'side köylerimizde beldelerimizde yaşıyor.

Yani 70 bin nüfusumuz var Yüksekovalı. Böyle bakınca Yüksekova gibi 70 bin bir ilçede, iki yıl önce alt yapı yoktu. Kanalizasyon olmamasından dolayı, vatandaşlarımız binaların altına foseptik çukurunu kazıp giderlerini foseptik çukuruna veriyorlardı.

Bu durum kabullenebilir bir durum değil. 70 bin nüfuslu bir ilçede alt yapı olmaması kabul edilebilir bir durum değil. Sıfır alt yapıdan bugün 230 kilometre, kanalizasyon şebekesi döşendi. Yine diğer taraftan 10 kilometre yağmur suyu hattı döşendi. Artık yağmur sularımız ana güzergahlarda birikip göl haline gelmeyecek"

DİLİMLİ BARAJI SU TUTMAYA BAŞLADI

"Diğer tarafta Dilimli barajını biliyorsunuz, Devlet su işlerinin bir projesi, 1995'te başlamış yapımına. ve 2018'de özellikle son iki yılda yürütülen yoğun çalışmalarla birlikte, 2018'de su tutmaya başladı. Bugün özellikle baya su tuttu bu projeyle birlikte Dilimli barajıyla birlikte, özellikle 7 bin 500 hektar bir alanda, sulama suyu, Tarım açısında önemli bir durum. Sulama suyu olarak kullanılacak. Diğer taraftan bu dilimli barajımız, içme suyu olarak, 2050'ye kadar ilçeye yetecek durumda, Su ihtiyacını 7-24 karşılayacak. Diğer taraftanda bu sert iklime de etkisi olacak."

300 KM İÇME SUYU ŞEBEKESİ DÖŞENDİ

"Yine bununla birlikte belediye hizmeti açısında özellikle 300 kilometre su şebekesi döşendi. Barajdan alınacak su şebekesiyle birleştirilecek ve 200 bin nüfusun su ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Tabi su deposuna gerek kalmadan, hidrafona gerek kalmadan temiz su içilebilecek. Arıtma su tesisi var, yine Devlet Su İşlerinin yürüttüğü bu tesisin fiziki gerçekleşmesi %30'dur."

13 KM'LİK DERE ISLAHI

"Yürütülen bir dere ıslahımız var. 13 kilometre dere ıslahı baharın gelmesiyle birlikte devam edecektir.  Çalışmalar tamamlandıktan sonra bu dere ıslahı ilçemizi pislikten, Kokudan alıkoyacak."

1232 TOKİ KONUTU GEÇİCİ KABUL AŞAMASINDA

"Yine sevgili Yüksekovalılar TOKİ konutlarımız, Toplu Konut İdaresinin sürdürdüğü bir proje var. Bu hendek,barikat olaylarında sonra terör örgütü tarafından konutları yıkılan vatandaşlara konut kazandırmak maksadıyla Toplu konut idaresi tarafından 3 bin 63 tane konut yapılıyor. Bunun 1232 tanesi Geçici kabul aşamasına geldi. Diğerleride belli bir oranda, bazıları yüzde 60 oranda, bazıları yüzde 70 oranında. Etap, etap fiziki gerçekleşme oluyor. Ama 1232 tanesinde geçici kabul aşamasına geldi vatandaşlarımıza eksiklikleri giderildikten sonra teslim etme çalışmaları başlatılacaktır."

19 ARAÇ KAZANDIRILDI

"2 yıl içersinde belediyemize toplam 19 araç kazandırdık. Tabi bunları sayarsak, 4 adet otobüs, 5 tane Pikap, 1 greyder, özellikle Karla mücadele de önemli, 3 tane loder, 1 kamyonet, 1 tane itfaiye aracı yine 1 tane belediyeler birliği hibe etti. Cenaze aracı ve 1 adet vijanjör kanal açma aracı, özellikle kanalizasyon faliyete geçince ihtiyaç olacak. Yine 1 vidanjör ve sıkıştırma çöp kamyonu Çevre şehircilik bakanlığı tarafından hibe edildi. Yine Çevre Şehircilik Bakanlığı Bin adet çöp konteyneri de hibe yoluyla gönderdi."

KİTAP KAFE'DE ÖĞRENCİLER RAHAT DERS ÇALIŞIYOR

"Bunların dışında Kitap cafemiz açıldı. Kitap cafede 6 bin tane kitap bulunmakta. Hafta içi Hafta sonu Sabah saat 8'den 10'a kadar sürekli açık. Öğrencilerimiz üniversite sınavlarına hazırlanıyor, kitap okuyor. Sessiz bir ortam, çayları, içecekleri belediye tarafından karşılanıyor, diğer giderleri ise Gençlik Spor Bakanlığımız tarafından karşılanıyor."

200 METREKARELİK ALANDA KAYAK KAMP EĞİTİM MERKEZİ

"Yine Kayak Kamp Eğitim merkezimiz var. Gençlik Spor Bakanlığı ve Belediyemiz tarafından kazandırılan, 200 metrekare kapalı alanda kurulan ve soyunma odası, dinlenme odaları ve duş bölümleri var. Burada sporcularımız hem kayaklarını yapıyorlar, hemde ordan kayaktan sonra diğer faliyetleride yürütüyorlar."

HER OKULA BİR PARK PROJESİ

"Her okula bir park projemiz vardı. Bu kapsamda 6 tane okulumuza park yapıldı. Diğer okullarımızı da bu kapsamdan parklar yapılacak.""

ASFALT ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

"Vatandaşlarımızdan şu seslenişleri duyuyoruz, 'yani yollarımız çamur' 'yollarımız çukur' bu seslenişleri vatandaşlarımızdan duyuyoruz, doğrudur. Ama kanalizasyon yapmak kolay bir iş değildir. Su şebekesi yapmak kolay bir iş değildir. Su şebekesi yenileniyor, ve kanalizasyon sıfırdan yapılıyor. Bu kolay bir iş değil vatandaşlarımızın da sabrına güveniyoruz, sabrına sığınıyoruz."

"Tabi karayolları 75 kilometre Şehir içi yollarında, özellikle imar alanlarında ihale yaptı. Belli bir bölümünü yaptı. Geri kalan bölümde ödenek çerçevesinde yapılacaktır. Ama Yüksekova'nın özellikle kronikleşmiş problemleri Kanalizasyon, su şebekesi. Düşünün Kanalizasyon yok. fosseptikler var. Böyle bir durum var. Ama kayyum her türlü riski alarak, sıfırdan bir kazmayı vuruyor ve böyle bir riskli işe giriyor. ve neticede kanalizasyon tamamlandı. İnşallah uzun süreli bir şekilde Yüksekovalı vatandaşlarımız bundan faydalanır."

İLÇEYİ GÜZELLEŞTİRMEK İÇİN IŞIKLANDIRMA SİSTEMİ

"Yine diğer taraftan, ilçemizi biraz daha güzelleştirmek maksadıyla özellikle İpekyolu ve Cengiz Topel caddesi üzerinde ışıklandırma faliyetimiz var, İhalemizi yaptık çalışmlarımız devam ediyor. İnşallah bir hafta, 10 güne kadarda tamamında ışıkları yakmaya hedefliyoruz."

230 DERSLİK OKUL

"Şimdi bu hendek, barikat olaylarında özellikle ilçemizde 176 tane derslik yıkıldı, bunun yerine yapımı devam eden, yapımı başlatılan 230 derslik yapılıyor. Bunla birlikte ortalama derslik başına düşen öğrenci sayısı 34'e inecek."

KÖYLERDE KÖYDES PROJESİ

"Geçen yıl KÖYDES kapsamında 11 milyon 640 bin Türk lirası ödeneğimiz geldi. Bununla 20 kilometre sıcak asfalt yapıldı. Yine 32 tane içme suyu yapıldı. Hem sıfırdan yapım hemde içme suyu tesisi geliştirme ve yenileme işi yapıldı. Bu sene KÖYDES kapsamında gelen ödenek dahilinde planlamamız yapılacak ve bu kapsamda köylerimize gerek yol, gerekse içme suyu olarak köylerimizde KÖYDES projesini gerçekleştirecez."

ÇOK KAR YAĞIŞI OLDU

"Köylere Hizmet Götürme Birliği, gerek İl Özel İdaresi, gerek Yüksekova Belediyesi, gerekse Karayolları Bölge Müdürlüğü araçlarımız yeri geldi 7-24 saat çalıştılar. Büyük bir öz veriyle çalıştılar. Bunun yanında çalışmalara destek veren vatandaşlarımızı da gördüm. Esnafımız kendi dükkanın önünü açtı. O kadar çok kar yağdıki, Karla mücadelede Yüksekova'da Özel İdare araçları 11 bin 200 saat çalıştı. Bunun maliyeti de 4 milyon 238 bin Türk Lirası, yani büyük bir maliyet ama bildiğiniz gibi bu yıl Yüksekova'ya baya bir kar düştü."

"Bu çalışmalarda başta bize destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın İçişleri Bakanımıza, sayın Valimize ve özellikle bu yatırımları bizzat takip eden önceki kaymakamımız Mahmut Kaşıkçıya şükranlarımızı sunuyoruz" İfadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR