ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
4,6082
EURO
5,3629
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 16 / 29 °C
Antalya 22 / 31 °C
İstanbul 19 / 25 °C
İzmir 19 / 32 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çelik ailesinin dramına Valilik el koydu!

Hakkari’de yıkılmak üzere olan iki katlı evde ölümle burunu buruna yaşayan 15 nüfuslu Çelik ailesinin dramına valilik el koydu.
02 Ağustos 2017 / 13:19

1992 yılında bölgede meydana gelen olaylardan dolayı Hakkari’nin Çukurca ilçesi Çağlayana bağlı Dede köyünde göç ederek Hakkari’nin Biçer Mahallesine yerleşen ve burada kendi imkanları ile derme-çatma toprak ev yaparak yaşam mücadelesi veren Çelik ailesinin durumu görenleri hayretler içerisinde bırakıyor.

  Tahta kolonları kırışmış ve duvarlarında büyük çatlakların meydana geldiği iki katlı toprak evde yaşam mücadelesi veren 15 kişilik Çekik ailesi ölüme adeta meydan okuyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle kiralık ev tutamayan aile adeta ölümü bekliyor.

  Şehir dışındaki şantiyelerde yapılan kaya patlatmaları ve helikopterlerin geçişi sırasında inanılmaz derecede meydana gelen evdeki sarsıntılar dikkatlerden kaçmazken olası küçük bir depremde ise evin yerle bir olabileceği göründü.

  Mübarek Çelik, toprak evin iki katlı olduğunu üst katta 6 nüfuslu kendi ailesinin alt katında ise 9 nüfusu bulunan 70 yaşındaki babasının oturduğunu söyledi.

  Her an çökmek üzere olan evi gösteren Mübarek Çelik, evin duvarlarında büyük çatlamalar, tahta kolonlarının kırıldığını ve en ufak bir depremde yerle bir olabileceğini söyledi.

  Maddi imkansızlıklar nedeniyle kiraya çıkamadıklarını anlatan Çelik, büyük araçların bile mahallede geçtiği sırada evin çökebileceğini düşünerek kendilerini dışarı atıklarını belirterek, 15 nüfusun ölümü beklediğini ifade etti.

  Çelik,”Benim işim elektronik ben çanak antenleri bağlayarak geçimimi sağlıyordum. Yaklaşık 1 yıl önce bir evin ikinci katında düşerek belim zedelendi ve vücudumun değişik yerlerinde 10’e yakın platin var. Yatalak durumdayım ve çalışamıyorum. 3 ayda bir bin lira engelli parası alıyorum. 4 öğrencim var ve ben nasıl kiraya çıkayım.

  Ev ise heran üzerimize çökmek üzeredir. Babam Nebi Çelik emekli ve 9 nüfusu var evin ikinci katında oturuyor o da bizim gibi ölümle burun buruna yaşıyor.  Yetkililerden tek isteğimiz evimizin yapılmasıdır. Valimizden rica ediyoruz bize sahip çıksın yoksa bu ev çökerse kurtulan olmayacaktır” dedi.

  65 yaşındaki anne Ayşe Çelik ise, 15 nüfuslu ailelerinin ölümü beklediğini söyledi. Kameralara konuşurken duygulanan anne Çelik,” Biz aile olarak bu evin ne zaman üzerimize çökeceğini bekliyoruz.

  Korku nedir artık bilmiyoruz. Çünkü hep korku içinde yaşıyoruz. Evin halini görüyorsunuz açılan duvarlardan dışarıyı bile rahatlıkla görebiliyorsunuz. Gözlerimden rahatsızım doktora bile gidemiyorum.

 Aile olarak çok zor durumdayız oğlum 6 nüfusu bakıyor yatalak eşim 70 yaşında bastonla yürüyor. Nasıl ev yapalım veya nasıl kiraya çıkalım. Bizler ölmeden önce çocuklarımız rahat edebileceği bir ev yapılmasını istiyoruz. İlin valisine sesleniyoruz gelin bizim durumumuzu görün ne olur” şeklinde dert yandı.

  -Hakkari Valiliği hemen harekete geçti

Çelik ailesinin durumunu öğrenen Hakkari Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) ekibi ailenin içinde bulunduğu durumu hemen sosyal yardımlaşmadan sorumlu Vali Yardımcısı Bekir Abacı’ya bildirdi.

 Vali Yardımcısı Abacı gereğinin hemen yapılması talimatını vererek, ailenin derhal evden çıkartılıp kirasının ödenmesi ve sosyal destek verilmesin talimatı verdiği belirtildi.

 9 nüfuslu baba Nebi Çelik ise, evin kendi adına tapulu olduğunu belirterek, evlerini yapılmasını ricasında bulundu. Feyzullah Taş/hakkarihabertv

celik-ailesinni-drami-1.jpg

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR