ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
4,8616
EURO
5,6909
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 14 / 27 °C
Antalya 21 / 35 °C
İstanbul 17 / 22 °C
İzmir 16 / 32 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Geçimlerini pancar ve balık ile sağlıyor.

'Kefenimizi giyerek ekmeğe ulaşmaya çalışıyoruz'
10 Nisan 2012 / 11:25

"Güvenlik" gerekçesiyle boşaltılan Kavuşak (Bilican) Köyü sakinleri, 17 yıldır göç ettikleri Yüksekova'da geçimini pancar ve balık ile sağlıyor. Baharın gelmesiyle beraber askeri operasyonların yoğunlaştığı Derecik'te (Rubarok) pancar toplamaya giden yurttaşlar, "Mecburuz, devlet bizi aç ve açıkta bıraktı. Kefenimizi giyerek ekmeğe ulaşmaya çalışıyoruz " diyor.

1995 yılında "Güvenlik" gerekçesiyle Çukurca'nın Kavuşak (Bilican) Köyü'nden göç ettirilen yurttaşlar, 17 yıldır geldikleri Yüksekova İlçesi'nde bahar aylarında dağlardan topladıkları pancar ve avladıkları balıkları satarak geçimini sağlıyor. Bu yıl kışın uzaması üzerine halen karla kaplı Hakkari ve Yüksekova'daki dağlara çıkamayan yurttaşlar, pancar toplamak için askeri operasyonların aralıksız devam ettiği Derecik Beldesi ile Federal Kürdistan Bölgesi'ne gidiyor. Operasyonlar nedeniyle zor anlar yaşayan yurttaşlar, tehlikeli ve yorucu saatlerin ardından topladıkları, Uçkun, Çırış ve Punge'yi 2.5 TL'ye satarak, geçimlerini sağlıyor. Pancar toplayıcılığının yanında bir de İran sınırındaki dereden tutukları balıkları Yüksekova sokaklarında kilosunu 4 TL'ye satan yurttaşlar, kısa bir süre sonra Uçkun ve Mendê'nin çıkmasıyla tezgahlarının zenginleşeceğini belirtiyor.

Operasyonlara rağmen Derecik'e geçerek pancar topladıklarını söyleyen Abdullah Çallı adlı yurttaş, "Bizi köyümüzden, aşımızdan edenlere inat yaşam mücadelesinde galip çıkmaya çalışıyoruz" diyor. Köylerinin devlet tarafından yakıldığını ve kendilerinin mülteci konumuna getirildiğini dile getiren Çallı, "Rubarok'ta sık sık operasyon olmasına rağmen yüksek dağlarda kefenimiz sırtımızda pancar toplayarak, çoluk çocuğumuzun geçimini sağlamaya çalışıyoruz" diye belirtiyor. Tüm tehlikelere rağmen pancar toplamaya devam edeceklerini dile getiren Çallı, operasyonların durdurulmasını istiyor.

'Toplanan pancarlarla sayısız yemek yapılıyor'

Dağlardan topladıkları pancarlarla bir çok yemeğin yapıldığını kaydeden Çallı, "Kenger'den; Kengremast, Kenger köftesi,Yumurtalı kenger, Kenger keledoşu, Givıişk, Doyin, Yoğurt cacığı yapılıyor. Punge; Doyun, Keledoş, çay, salata ve çacıkta kullanılıyor. Çiriş ise Bulgur pilavı, Şıreke, Vireke, Tırşık ve Çırış Keledoşu yemekleri yapılır. Bu yemekler yöresel yemeklerdir. Hakkari bölgesine hastır" diye sıralıyor.

'Pancar doğal ilaçtır'

Topladığı pancarı satarak 50 kişilik ailesine baktığını belirten İzzet Çallı ise, pancarın doğal ilaç olduğunu vurguluyor. Punge'nin, bağırsak sorununa, omuz, mide ve sırt ağrılarına iyi geldiğini, tansiyon ve tansiyon sorunu olanlara tavsiye ettiklerini söyleyen Çallı, kengerin ise her derde deva olduğunu dile getiriyor.

İran'da tutukları balıkları satıyorlar

Karların erimesi ile hem pancar hem de balık sezonun açıldığını belirten Çallı, "Bizim sularımız pis olduğu için İran tarafından olta ve serpmelerle tuttuğumuz sazan balıklarını satmaya başladık. Balık olmadığı zaman Trabzon ve Van'dan getirilen balıkları satıyoruz. Ancak şimdilik dağlarımıza ve sularımıza bereket geldi" diyor. /DİHA

9273

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR