ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara -5 / 4 °C
Antalya 6 / 15 °C
İstanbul 8 / 11 °C
İzmir 8 / 14 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakkari’de istişare toplantısı

Hakkari Vali Yardımcısı Nurullah Kahraman'ın başkanlığında sınır kapıları konulu bir istişare toplantısı yapıldı.
01 Şubat 2018 / 13:45

Meslek kuruluşları başkanları, ithalat ve ihracatçı firmalar ile gümrük müdürlerinin katıldıkları toplantı, Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSO) Başkanlığının toplantı salonunda yapıldı.

Esendere, Üzümlü ve Derecik gümrük kapılarındaki sorun ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Vali Yardımcısı Mehmet Nurullah Karaman, Esendere Gümrük Kapısında yapılan ithalat ihracatta karşılaşılan sorunlardan bazılarının İran ile olan saat farkından yaşanan gecikmelerden kaynaklandığını ve bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.

Karaman, "Hafta sonu mesaisinde gerçekleşen işlemlerin hızlandırılması, 2017 yılında iç gümrüklemeye açılan ihracat işlemlerinin ithalatta da hayata geçirilmesi, İran ile karşılıklı gerçekleştirilecek görüşmeler neticesinde de mevcut sorunların asgariye indirilmesi veya tamamen çözüme kavuşturulması gerekir. Sınır ticaretinin tabana yayılması, esnaf ve tüccarlarımızın daha fazla yararlanması hususunda gerekli rapor yazılarının hızlandırılması gerekir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı nezdinde görüşmeler yapılacak. Üzümlü Sınır Kapısında gün geçtikçe artan yolcu giriş-çıkış sayısının sevindiricidir. Bu kapımızın kısa zamanda ticarete de kavuşturulması için gerekli alt ve üstyapı çalışmalarının içinde bulunduğumuz yılda tamamlanmasını ümit ediyoruz. Meslek kuruluşları temsilcileri ve diğer ilgili kuruluşlar ile birlikte görüşülen sorunların çözümü noktasında elbirliğiyle çalışmalara devam edilecektir. Bu toplantının düzenlenmesinde başta HATSO olmak üzere emeği geçen diğer meslek kuruluşları temsilcilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Toplantıya Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Taş, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı İrfan Sarı, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa, Hakkari Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Abdi Aslan, Hakkari Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Cengiz, Şemdinli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Tekin, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabih Kayhan, Esendere Gümrük Müdürü Olgun Toprakçı, Üzümlü Gümrük Müdürü Günay Renklioğlu, il merkezi ve ilçelerde ithalat ve ihracat yapan firma temsilcileri katıldı.(İHA)

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR