ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
6,2610
EURO
7,3524
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 12 / 30 °C
Antalya 22 / 35 °C
İstanbul 18 / 27 °C
İzmir 17 / 33 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hakkari'deki çiftçilerin patos mesaisi başladı!

Hakkari’nin Geçitli köyünde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiler kış hazırlıklarını bitirmek için hummalı bir çalışma içine girdiler.
19 Eylül 2017 / 10:51

Hakkari merkeze bağlı Geçitli köyünün Piremedan Mahallesi sakinleri, yaz aylarında bin bir zorlukla meralarında ve yaylalarında biçtikleri otları köye getirerek saman yapıyor.

Köy halkının saman tozundan ve patos makinesinin gürültüsünden rahatsız olmamaları için harman alanında patos yapmaya başlayan çiftçiler, akşam saatlerine kadar çalışıyor.

Yaptıkları işin atalarından kendilerine miras kalan bir kültürün parçası olduğunu belirten köy sakinlerinden Tarık Korkmaz, köydeki yaşamın bütün zorluklarına rağmen köylerini sevdiklerini ve köy yaşamından mutlu olduklarını söyledi.

Korkmaz, " Yüksek Okul mezunuyum. Boşta olduğum için kendi köyümde hayvancılıkla uğraşıyorum. Yaz sıcağında el gücüyle biçtiğimiz otları şimdi patos makinesinde samana çeviriyoruz. Bizler köyde imece usulü birbirimize yardım ederek her gün bir komşumuzun otunu harmanlıyoruz.

Tek geçim kaynağımızda hayvancılık üzerinedir. Tabii ki işimiz de çok zor. Engebeli bir coğrafyadayız. İş makineleriyle ot biçemiyoruz. Toprakta da bereket kalmamış eskisi gibi ot verimi alamıyoruz. Umarım hayvanlarımız kışın aç kalmaz” diye konuştu.

Kürtçe konuşan Köy sakinlerinden H. Recep Korkmaz ise, Ramazan ayında oruçlu halde biçtikleri otları şimdi patos makinesinde samana çevirdiklerini belirterek, hallerinden memnun olduklarını söyledi.

İmece usulü çalışan çiftçilerin bir kısmı mera ve yaylada kalan otları köy merkezine taşırken, diğer çiftçiler ise harmanladıkları otların rüzgârdan etkilenmemesi için patos makinesinin üzerine örttükleri brandayla zorlu mesaiyi bitirmeye gayret ediyor./hakkarihabertv

patos-m.jpg

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR