ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
4,6527
EURO
5,4829
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara 13 / 27 °C
Antalya 21 / 33 °C
İstanbul 17 / 23 °C
İzmir 17 / 31 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kalkınma Bakanı Sayın Elvan Yüksekova'da

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde çeşitli temaslarda bulunup, iftar programına katıldı.
19 Haziran 2017 / 09:23

"Konya'dan Yüksekova'ya Gönül Köprüsü" projesi kapsamında Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan beraberindeki heyetle Hakkari'nin Yüksekova ilçesine geldi.

Bakan Elvan, Selahaddin Eyyubi Havalimanında Vali Cüneyit Orhan Toprak, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, Kaymakam Mahmut Kaşıkçı ve kurum temsilcilerince karşılandı.

Bakan Elvan'a ziyaretinde, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Zelkif Kazdal, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat ve Konya eski milletvekili Mustafa Kabakçı de eşlik etti.

Buradan Kaymakamlık konağına geçen Bakan Elvan, daha sonra Cengiz Topel Caddesi üzerindeki esnafları ziyaret edip, Seladddin Eyyübi Kültür Merkezi bahçesinde düzenlenen iftar programına katıldı.

“Gönül köprüsü devam edecektir”

İftar programında konuşan Bakan Elvan, “Allah bizleri huzur içerisinde kardeşlik içerisinde nice Ramazanlara kavuştursun. Programın adı Konya ile Hakkari kardeşlik köprüsü koymuşlar. Sadece bu iki ilimiz arasında gönül köprüsü değil, sadece bu illerimizde yaşayanlar arasında değil, 81 ilimizin birbiriyle gönül bağı vardır. 80 milyon insanımızın arasında gönül bağı vardır. Ne olursa olsun kim ne yaparsa yapsın millet olarak, 80 milyon olarak, Konya olarak, Hakkari olarak, Yüksekova olarak bu gönül köprüsü devam edecektir. Allahın izniyle kıyamete kadar bu gönül bağını koparmaya bu birlikteliği yıkmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.”dedi.

“Her insanımız bizim için kutsaldır”

Sadece iki coğrafya arasında değil, sadece iki şehir arasında değil Hz. Mevlana ile Ahmed-i hani arasında bir gönül bağı vardır diyen Bakan Elvan sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bozkırın gelincikleri ile Hakkari'nin ile Yüksekova'nın laleleri arasında gönül bağı vardır. Onun için diyoruz ki medeniyetimizin gönül medeniyetidir. Bizim medeniyetimiz barış medeniyetidir. Bizim medeniyetimiz kardeşlik medeniyetidir. Her insanımız bizim için kutsaldır, Her insanımız bizim için biriciktir. Rengi ve mezhebi ne olursa olsun, siyasi görüşü ne olursa olsun, etnik kökeni ne olursa olsun, Allahın biricik yarattığı her insanımıza 80 milyon milletlimize her bir ferdine insanca bir hayat sunmak bizim hem insanı görevimiz, hem de birlikte inşa ettiğimiz büyük medeniyet mensubu olmamızın bir gereğidir” dedi.

"Dünyanın emperyalist devletleri, okyanus ötesindekiler bizi birbirimize düşürmek istedikçe daha çok kenetleneceğiz. Daha çok birliğimizi pekiştireceğiz, daha çok güçleneceğiz. Bu ülkeye huzur asla dışarıdan gelemez, gelmez. Bu ülkeye özgürlük dışarıdan gelmez. Bu ülkeye insan hakları, demokrasi dışarıdan gelmez. Türkiye'ye demokrasi dersi vermeye kalkanların dünyanın pek çok ülkesini kan gölüne çevirdiğini, taş üstünde taş bırakmadığını hep birlikte gördük, görüyoruz. Bizi asla üçüncü dünya ülkeleriyle, asla Ortadoğu ülkeleriyle karıştırmasınlar. Buna Hakkari, Yüksekova, Konya, Türkiye müsaade etmez. Doğusuyla batısıyla 81 ilimizin hiçbirisi müsaade etmez. Allah'ın izniyle darbe dönemlerinin tortularını temizleyerek demokrasiye düşürülen gölgeleri, vesayet, kaos dönemlerinde yaşadığımız acılardan ders alarak insanımızı daha özgür, daha müreffeh kılarak, halk iradesini güçlendirerek, çocuklarımıza bizim yaşadıklarımızı yaşatmayacak, bizim çektiklerimizi çekmeyecek bir Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz."

"Hakkari ve Yüksekova için 48 müracaat oldu"

Geçmişte yaşananları unutmayacaklarını dile getiren Elvan, "Ancak referansımız, dayanağımız geçmişte yaşananlardan çok geleceğimiz olacak. O gelecek bizim birliğimizdir, beraberliğimizdir, dirliğimizdir, huzurumuzdur, istikrarımızdır." dedi.

“Yüksekova'yı cazibe merkezi yapacağız”

Aynı kaderi ve aynı coğrafyayı ve aynı kederi paylaşıyoruz diyen Elvan,”Bizi asla 3. dünya ülkeleriyle asla orta doğu ülkeleriyle karıştırmasınlar, buna Hakkari ve Yüksekova müsaade etmez, Buna Konya ve Türkiye müsaade etmez. Doğusuyla batısıyla 80 milyon insan müsaade etmez. Darbe döneminin turtularını temizleyerek, demokrasiye düşürülen gölgeleri çalınan lekeleri silerek vesayet dönemlerinde kaos dönemlerinde yaşadığımız acılardan ders alarak, insanlarımızı daha özgür kılarak, daha müreffeh kılarak halk iradesini güçlendirerek çocuklarımıza bizim yaşadıklarımızı yaşatmayacak bizim çektiklerimiz çekmeyecek Türkiye'yi birlikte inşa edeceğiz. Bu başarı Türkiye'nin başarısı olduğu kadar Yüksekova'nın başarısı olacaktır. Hakkari'yi Yüksekova'yı cazibe merkezi yapacağız, her türlü teşviki desteği vererek her projeyi hayatta geçirerek Hakkari'nin, Yüksekova'nın, Konya'nın diğer şehirlerden farkı kalmayacak şekilde Yüksekova'yı cazibe bir şehir merkezine kavuşturacağız" şeklinde konuştu.

"Türkiye bizim büyük evimiz"

"Değerli kardeşlerim biz aynı gemideyiz. Türkiye'nin yolculuğu hepimizin yolculuğudur. Biz aynı evdeyiz. Türkiye bizim büyük evimiz. Bu evde yangın çıkarmak isteyenlere asla müsaade etmeden, ateş alana, kibrit alana dur diyerek yolumuza birlikte devam edeceğiz. Batıdaki gelişmişlik düzeyi neyse Yüksekovamız'da da Hakkarimiz'de de aynı gelişmişlik düzeyi olsun istiyoruz. Ama maalesef bu yöremizin gelişmesini istemeyen, ülkemizin birliğini beraberliğini istemeyen, ülkemizin huzurundan rahatsız olanların tuttukları maşalarla terör örgütlerini bu ülkenin, bu yörenin gelişmesine, kalkınmasına engel olacak şekilde çaba sarf ettiklerini görüyoruz. Şundan emin olunuz, biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, hükümeti olarak sonuna kadar siz değerli hemşehrilerimizin arkasındayız. Sizler güvenlik güçlerimize destek verdiğiniz takdirde inanın bu coğrafyada huzur bir bütünüyle yeşerecektir. Bu coğrafya kalkınmanın, gelişmenin odağı olacaktır. Bu coğrafya bu potansiyele sahip. Ne isterseniz bu coğrafyada bulabilirsiniz. Kültürümüzün, medeniyetimizin beşiği, yeraltı zenginliklerimizin büyük potansiyeli Yüksekovamızda, Hakkarimiz'de yatıyor. Bunları birlikte değerlendireceğiz."

Bakanlık olarak Hakkari ve Yüksekova'nın tüm ihtiyaçlarını gidereceklerini, diğer bakanlıkların da bu yönde önemli katkılar sunacağını sözlerine ekleyen Bakan Elvan, şunları kaydetti: 

"Bizim daha fazla birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, dayanışmaya ihtiyacımız var. Biz bunu yapacak güçteyiz. İnanın biz güçlü bir devletiz. Yeter ki bizim birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamız daha fazla artsın. Bizim yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Bugüne kadar engellediler. Ama bundan sonra asla engelleyemeyecekler. Bizimle birlikte vatanımızın birliği, devletimizin birliği, Yüksekova'nın, Hakkari'nin gelişmesi için mücadele eden her bir kardeşimizin sonuna kadar arkasında olacak, dayanışma içerisinde olacağız ve gereken her türlü desteği de sizlere vermekten asla kaçınmayacağız. Yeter ki birlikteliğimiz, beraberliğimiz devam etsin. Neden sizin evlatlarınız, çocuklarınız mühendis, doktor, milletvekili, bakan, üst düzey yönetici olmasın. Bunların hepsi mümkün. Hepsi de olacak Allah'ın izniyle." dedi

Yapılan konuşmaların ardından Bakan Elvan, bazı ailelere bayram hediyesi vererek iftar alanından ayrıldı.

25013

25014

25015

25016

25017

25018

25019

25020

25021

25022

25023

25024

25025

25026

25027

25028

25036

25029

25030

25031

25032

25033

25034

25035

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR