ANKET
Belediyemiz Hangi Konulara Öncelik Vermelidir?
YAZARLAR
PİYASALAR
DOLAR
5,3279
EURO
6,0542
IMKB
0.00
HAVA DURUMU
Ankara -5 / 4 °C
Antalya 6 / 15 °C
İstanbul 8 / 11 °C
İzmir 8 / 14 °C
MAİL LİST
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yüksekovalı 3 gencin dağcılık başarısı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde, 3 lise öğrencisi, yarıyıl tatilinde aldıkları dağcılık eğitiminin ardından ilk kaya tırmanışlarını başarıyla gerçekleştirdi.
05 Şubat 2018 / 14:11

Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde bulunan Çok Programlı Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören Sedat Işık, Muhammet Ali Kaya ve Zerdeş Fırtına, yarıyıl tatilinde okullarının önünde kamp kurup, dağcılık eğitmeni Kahraman Aytan'dan dağcılık eğitim aldı.

Amatör dağcılar, beldeye bağlı Akpınar köyüne giderek burada ilk kaya tırmanışını gerçekleştirdi. Liseli 3 dağcı, 2 saat süren zorlu tırmanışın ardından, yaklaşık 100 metrelik zirveye ulaştı.

Tırmanışla ilgili açıklama yapan Sedat Işık, "Biz bu dağcılık kampından küçük dağcılar olarak hocamızdan çok şey öğrendik. Öncelikle ahlak dersi verdi. Çevremize nasıl duyarlı olacağımızı, arkadaş çevremizde nasıl davranmamız gerektiğini öğretti. Sonra dağcılık eğitimine başladık. Bu kampta zorlu doğa şartlarında tek başımıza nasıl ayakta kalabileceğimiz öğreniyoruz. Açık kalmayı, yemek yapmayı öğreniyoruz. Bize bu imkanı sunan hocamıza ve okul müdürümüze teşekkür ediyoruz" dedi.Eğitmen hocası Kahraman Ayten, "Çocuklar ilk defa bu malzemelerle tanışıyor. Bir sürü eksiğimiz olmasına rağmen çocukları kaya ile buluşturduk" dedi. 

DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNANLAR